All resources

Ratio & proportionWorksheet · Foundation

Best buys

Which is the better buy? The cost of one unit for each product in a table, then three options, the amount for £1, units to convert and offers. Then percentages off, recipes, passes and a price that makes two the same value.

A free key stage 3 and GCSE Foundation ratio and proportion worksheet with answers, spec code R10.

More in Proportion

Everything in Proportion