4m = 10m = 2.5
2 + 3m = 14m = 4
3d + 5 = 26d = 7
Work out the price of a doughnut.£2
Work out the price of a milkshake.£3
Write how you worked this out using equations.
3d + 2m = 122d + 2m = 10
Work out the price of a doughnut.£3
Work out the price of a milkshake.£2.50
3d + 4m = 192d + 4m = 16
Work out the price of a doughnut.£1.50
4d + 3m = 13.54d + 2m = 11
Work out the price of a milkshake.£1.50
Work out the price of a doughnut.£2.50
2d + 3m = 9.52d + m = 6.5
is now dis now m
Work out d.d = 2
Work out m.m = 1.5
Write each row as an equation.
5d + 2m = 133d + 2m = 9
Find d and m.
3x + y = 13x + y = 7
4x + y = 222x + y = 12
3x + 2y = 17x + 2y = 11
4x + y = 19x + y = 7
x = 4 y = 3
extra tiles = 19 − 7 = 12
5x + 2y = 312x + 2y = 16
x = 5 y = 3
6x + y = 322x + y = 12
x = 5 y = 2
3 pens and 2 rulers cost £3.10. 1 pen and 2 rulers cost £1.90. Find the cost of a pen and the cost of a ruler.
Solve 3x + y = 14 and 2x − y = 6.
Solve 5x + 4y = 3 and 5x + y = 12.
Solve 5x + y = 26 and 2x + y = 11
Solve 3x + 4y = 25 and 3x + y = 13
Solve 2x + 3y = 4 and 2x + y = 8