Direct proportion

The Maths Habit Handout to print

How many sheets of paper
would make a pile as tall as you?

About 16 000

How much do 10 apples cost?

5 apples cost £2 £4

Direct proportion
When one amount is multiplied, the other is multiplied by the same number.

PensCost 3£2.40 6£4.80

This recipe makes 10 flapjacks.

10 flapjacks25 flapjacks
Oats250 g
Butter100 g
Syrup4 tbsp

The cost is directly proportional to the number of days.

Days1247
Cost£30

4 pens cost £3.60. How much do 7 pens cost? £6.30

£3.6090p£6.30

6 pens cost £4.20. How much do 5 pens cost? £3.50

£4.20

4 pens cost £3.60. How much do 7 pens cost? £6.30

£3.60

3 pens cost £2.55. How much do 8 pens cost? £6.80

£2.55

4 pens cost £3.60. How much do 7 pens cost? £6.30

£3.60

5 tickets cost £42.50. How much do 3 tickets cost? £25.50

£42.50

4 pens cost £3.60. How much do 7 pens cost? £6.30

£3.60

3 bricks weigh 7.2 kg. How much do 10 bricks weigh? 24 kg

7.2 kg

4 pens cost £3.60. How much do 7 pens cost? £6.30

£3.60

8 rolls cost £2.80. How much do 9 rolls cost? £3.15

£2.80

Direct proportion worksheet, page 1

Direct proportion worksheet, page 2

Answer sheet

  1. 500 sheets of paper make a pile 5 cm tall. How many sheets are in a pile 32 cm tall?

    3200 sheets
  2. £40 is worth 52 dollars. How many pounds are 91 dollars worth?

    £70
  3. A shop sells 2 kg of rice for £3.40 and 5 kg for £8. Is the cost directly proportional to the mass? Show how you know.

    No: 5 kg would be £8.50

  1. A recipe for 3 people uses 210 g of pasta. How much pasta is needed for 9 people?

    630 g
  2. 6 notebooks cost £7.20. How much do 5 notebooks cost?

    £6
  3. A cleaner charges £24 for 2 hours and £40 for 4 hours. Is the charge directly proportional to the time? Explain.

    No: 4 hours would be £48
Exit tickets to print